Korzystając w wcześniej zaplanowanej podróży do Niemiec postanowiłam spotkać się z RIP Holgerem Knaackiem wiedząc, że w obecnej sytuacji nie podróżuje po świecie. Udało się skontaktować z nim osobiście i zostałam zaproszona przez Holgera i jego żonę Susanne do ich domu w Ratzeburgu w środę 14 października. Towarzyszył mi Koordynator Rotary Strefy 17 Erik Stenström z Finlandii.

 

 

W niezwykle ciepłej i przyjaznej atmosferze przez dwie godziny rozmawialiśmy głównie na tematy związane z rozwojem członkostwa w naszych strefach. Wskazywaliśmy obszary, które – naszym zdaniem – powinniśmy poprawić, na przykład szkolenia dla DGE czy strefowe dla oficerów Dystryktu. Holger i Suzanne dzielili się z nami swoimi doświadczeniami z klubów niemieckich i niemieckojęzycznych. Miałam okazję pochwalić się naszymi osiągnięciami w Dystrykcie (na przykład wzrost członkostwa w Dystrykcie – największy w strefach 17 i 18) oraz projektami (między innymi projektem Zero Waste realizowany przez wiele klubów Rotary i RAC zwanym potocznie Projekt Biedronka). Poruszyliśmy także kwestie Rotaractu raz klubów Interact – w tym obszarze także jesteśmy najlepsi, mając najwięcej klubów RAC w naszej strefie.

Podczas spotkania przekazałam RIP list od DG Janusza Kozińskiego z zaproszeniem na obchody 90-lecia naszego Dystryktu w maju przyszłego roku wraz z prośbą o przesłanie słowa wstępnego do planowanego z tej okazji wydawnictwa. Zostałam zapewniona, że jeśli tylko będzie taka możliwość, Holger Knaack wraz z Susanne odwiedzą nas w przyszłym roku. Ze swojej strony w imieniu naszego Rotaractu zaprosiłam go także na przyszłoroczny REM w Krakowie.

Dwie godziny spędzone z prezydencką parą minęły niezwykle szybko. Następnego dnia wraz z DGE ze stref 17 i 18 ponownie spotkaliśmy się z RIP Holgerem Knaackiem (tym razem w rzeczywistości wirtualnej), który nawiązał do naszej wizyty dzień wcześniej odwołując się do wielu kwestii, które omawialiśmy osobiście.

 

 

Angelika Przeździęk – Sekretarz RC Warszawa-Józefów

Asystent Koordynatora Strefowego / Assistant Rotary Coordinator Zone 18

Trener Dystryktu / District Trainer 2018-2021

District 2231 Poland