Komisja ds. projektów klubowych im. Wojtka Sierpińskiego

Klub Rotary Warszawa Józefów poprzez Komisję do spraw projektów klubowych realizuje swój program pomocy dla osób znajdujących się w potrzebie, chorych, inwalidów. Umożliwia pogłębianie wiedzy realizując programy edukacyjne, jak również organizując studia zagraniczne dla młodzieży. Początki naszej działalności klubowej tuż po rejestracji były bardzo trudne. Sprowadzały się jedynie do dystrybucji pomocy przesyłanej spoza Polski. Należy pamiętać, że przychodziły wówczas transporty pomocowe z całego świata i liczne kluby Rotary zwracały się do naszego nowo utworzonego, by dopilnować poprawności podziału datków tak, by trafiały do najbardziej potrzebujących. W roku 1992 przyszły na nasze ręce dwa kontenery ubrań, żywności i sprzętu AGD z Rotary Bristol z Wielkiej Brytanii. Organizatorem tej przesyłki był Ireneusz Peszyński, późniejszy honorowy członek naszego klubu i jednocześnie Konsul Honorowy RP. Tymi rzeczami obdarowaliśmy kilka okolicznych domów dziecka i pomocy społecznej.

1993 r. otrzymaliśmy przesyłkę protez stawów biodrowych i kolanowych oraz używane łóżka ortopedyczne i operacyjne od Rotary z Los Angeles USA. Jednym z naszych gości był Francuz prowadzący dużą hurtownię owoców pod Warszawą. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ofiarował on nam całą ciężarówkę owoców. Radości w domach dziecka nie było końca. Dopiero później zaczęliśmy organizację bali, pikników, i koncertów charytatywnych i z tych dochodów mogliśmy udzielać pomocy społecznej.

W 1993 roku odbył się bal w Hotelu Victoria, po którym klub ze zgromadzonych pieniędzy ufundował karetkę pogotowia dla Ośrodka Sportów w Zakopanem.

W 1997 roku klub ufundował mikrobus służący do przewozu osób niepełnosprawnych w Józefowie dla Międzygminnego Ośrodka ( mikrobus przewoził przede wszystkim dzieci upośledzone umysłowo).

W 2005 roku przekazaliśmy do Zespołu Szkół w Butrynach (woj. warmińsko-mazurskie) materiały do nauki języka angielskiego o wartości 13 600 złotych.

W 2006 roku klub przekazał sprzęt do pracowni komputerowej w Specjalistycznym Zakładzie Rehabilitacyjno–Leczniczym Narządów Mowy Sióstr Elżbietanek w Otwocku ( wartość sprzętu i oprogramowania 17 600 złotych).
W tym samym roku przekazaliśmy sprzęt komputerowy z oprogramowaniem do Szkoły Podstawowej w Butrynach oraz Dźwierzutach (woj. warmińsko-mazurskie) – wartość sprzętu 49 700 złotych.

W 2007 roku zakupiliśmy specjalistyczny, zawodniczy wózek inwalidzki dla Emila Malanowskiego, który wraz ze swoją partnerką jest jedną z najlepszych par tanecznych w Polsce i wysokonotowaną parą wicemistrzów świata w integracyjnych tańcach towarzyskich.

W 2008 roku po raz kolejny zakupiliśmy specjalistyczny, zawodniczy wózek dla niepełnosprawnej tancerki Joanny Redy, która sięga po najwyższe trofea w pięknej sztuce tańca na wózkach. Sfinansowaliśmy także: zakup respiratora dla Szpitala Specjalistycznego w Prabutach na kwotę 36 140 USD, naukę języka angielskiego w DD Gostynin, zakup konia Józka dla TPD Helenów, zakup placu zabaw dla TPD Mokotów oraz wyposażenie sali sportowej w Domu Dziecka w Gostyninie na kwotę 10 750 USD.

W 2009 roku kupiliśmy elektryczny wózek inwalidzki dla chorej 5-letniej Samanty Nosalik, o wartości 39 900 złotych. W tym samym roku przekazanie Oddziałowi Noworodków Szpitala im. Przemienienia Pańskiego w Warszawie kompletnego wyposażenia stanowiska do resuscytacji noworodków. Zakupiliśmy także wraz z klubem z Jeleniej Góry otwartego inkubatora dla Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca.

W kolejnym – 2010 roku – wraz z 24 klubami z całej Polski przekazaliśmy środki na budowę Narodowego Centrum Integracji w Warszawie Stowarzyszenia Przyjaciół „ Integracja” Piotra Pawłowskiego – wartość 21 000 złotych. W tym samym roku przekazaliśmy pomoc rzeczową o wartości 65 000 złotych dla zalanych przez powódź mieszkańców Gorlic w okolicach Sandomierza. W tym samym czasie portal rotarianie.pl wspomógł akcję ratowania i wyleczenia chorego na nowotwór synka naszego kolegi Alberta Bartosza z RC Oświęcim. Uczestniczyliśmy również w akcjach pomocy powodzianom. Portal wspomagał liczne akcje charytatywne oraz promował nasze charytatywne imprezy i działania. w tym roku także przekazaliśmy wartą 20 000 złotych klimatyzację dla szpitala PSK Gruca w Otwocku.

W 2011 roku wspomogliśmy dzieci chore na wrodzone, zagrażające życiu wady serca oraz operacje dzieci dotkniętych naczyniakami. We współpracy z klubem Rotary z Edmonton (Kanada) pozyskaliśmy także nowe środki finansowe na rzecz działania Komisji w postaci Matching Grantu o wartości 16 500 USD, dzięki czemu od września 2011 sfinansowaliśmy naukę języka angielskiego w dwóch ośrodkach zajmujących się dziećmi: TPD na warszawskim Mokotowie i Bibliotece na Woli. W tym roku zakupiliśmy także kolejny wózek inwalidzki oraz ufundowaliśmy stypendium dla pary tanecznej, które wypłacaliśmy do 2014 roku włącznie.

W 2014 roku rozpoczęliśmy akcję „BOOK STOP” – stawianie mini-wypożyczalni książek, w których można bez żadnych dokumentów skorzystać z dostępnych tam książek.