Book Stop ZOO _506_22 09 2015 RCWJ (1)

Przystanek Książka w warszawskim ZOO

Klub Rotary Warszawa-Józefów uruchomił we wtorek 22 września Przystanek Książka. Czerwona budka z książkami i logo Rotary stanęło w warszawskim ZOO, niedaleko pawilonu z żyrafami obok uroczej zielonej kawiarni.

Pomysłem BookStopu zainteresował nas Andrzej Cieślawski z warszawskiego klubu City. To on „sprzedał” nam ideę i pomysł oraz dostarczył potrzebną dokumentację. Wszyscy członkowie klubu od razu zaakceptowali ten pomysł. Pierwszy BookStop ufundowany przez macierzysty klub Andrzeja stoi od roku w Konstancinie, my szukaliśmy dla naszego odpowiedniej lokalizacji w Warszawie.

Dzięki pomocy naszego kolegi klubowego Wojtka Lejwody udało nam się zainteresować pomysłem dyrektora warszawskiego ZOO dra Andrzeja Kruszewicza, który wsparł go i wskazał odpowiednie miejsce na jego postawienie. W pogodny wrześniowy poranek, w gronie naszych członków i przyjaciół, wraz z dyrektorem oficjalnie uruchomiliśmy Przystanek Książka.

Nasz BookStop w całości sfinansowaliśmy z darowizn zbieranych w ramach OPP. Koszt całości to ok. 11,5 tys. złotych. Projekt ten dodatkowo wpisuje się w międzynarodowy program „Literacy” organizowany przez Rotary International we współpracy z International Reading Association (IRA, Międzynarodowe Towarzystwo Czytelnicze), który ma na celu propagowanie czytelnictwa na całym świecie oraz walkę z analfabetyzmem.