Komisja ds. Wymiany Młodzieżowej i Stypendystów

Klub Warszawa-Józefów od samego powstania zajmował się aktywnie organizacją przyjazdu i pobytu młodzieży z zagranicy oraz wyjazdu polskich stypendystów do innych krajów. Od początku istnienia klubu przez wiele lat Komisję Wymian Młodzieżowych prowadziła Danuta Szuster, do której dołączył Grzegorz Łuszczyk. Dzięki ich profesjonalnemu podejściu do organizacji wymiany stypendystów oraz osobistemu zaangażowaniu nasz klub jest bardzo popularny wśród młodzieży i co roku gości kilku stypendystów z czterech kontynentów. Jak ważna jest ta działalność świadczy fakt, że mamy już pierwszych rotarian spośród byłych stypendystów – właśnie tak po raz pierwszy z klubem Rotary zetknęła się nasz była koleżanka klubowa Ania Wieczorek.

Naszymi stypendystami była młodzież z USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Tajwanu, Francji, Argentyny. Nasi zagraniczni stypendyści podczas rocznego pobytu są każdorazowo uczniami wskazanej szkoły średniej i opanowują znajomość języka polskiego w stopniu zadowalającym. Dodatkowo uczęszczają na lekcje jęz. polskiego. Dodatkowo biorą również udział w różnych lokalnie organizowanych imprezach, jak: Bieg Niepodległościowy na Choszczówce w Warszawie, zbieraniu funduszy na Orkiestrę Świątecznej Pomocy (włącznie z finałem w TVP na Woronicza), uczestniczyli w turnieju skoków narciarskich w Zakopanem oraz w wielu wycieczkach organizowanych przez Rotarian i rodziców goszczących zagranicznych stypendystów zwiedzając Polskę i Europę.

Zdaniem każdego z naszych młodych zagranicznych gości rok spędzony w Polsce to zawsze najwspanialszy okres w ich dotychczasowym życiu, okazja do zdobycia nowych doświadczeń i nowych przyjaciół.

W roku szkolnym 2013-14 roku nasz klub odwiedziła rekordowa liczba stypendystów: przyjęliśmy i wysłaliśmy za granicę po 12 osób.