24 października obchodzimy Dzień Walki z Polio (tzw. chorobą Heinego-Medina)

 

 

Paraliż dziecięcy
Poliomyelitis lub polio to paraliżująca i potencjalnie śmiertelna choroba, która nadal zagraża dzieciom w niektórych częściach świata. Wirus polio atakuje układ nerwowy i może spowodować całkowity paraliż w ciągu kilku godzin. Może uderzyć w osoby w każdym wieku, ale dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Podanie szczepionki zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby, z sama choroba nie jest uleczalna. W przeciwieństwie do większości chorób, można jednak polio wyeliminować.

PolioPlus
Od ponad 30 lat Rotary i nasi partnerzy dążą do wyeliminowania polio na całym świecie. Nasz program PolioPlus był pierwszą inicjatywą mającą na celu zwalczanie polio poprzez szczepienia dzieci na masową, globalną skalę. Jako główny partner w Global Polio Eradication Initiative, Rotary koncentruje się na pozyskiwaniu funduszy, rekrutacji wolontariuszy i budowaniu świadomości.

Członkowie Rotary przeznaczyli ponad 2,1 miliarda dolarów i niezliczone godziny wolontariatu, aby chronić ponad 2,5 miliarda dzieci w 122 krajach przed tą paraliżującą chorobą. Wysiłki Rotary odegrały ogromną rolę także w podjęciu przez rządy różnych krajów decyzji o przeznaczeniu łącznie ponad 10 miliardów dolarów na walkę z wirusem.

Polio dzisiaj
Kiedy Rotary i jej partnerzy utworzyli GPEI w 1988 roku, każdego roku odnotowywano 350 000 przypadków polio w 125 krajach. Dziś zmniejszyliśmy liczbę przypadków polio o 99,9 procent, a tylko dwa kraje nadal zgłaszają przypadki dzikiego wirusa polio: Afganistan i Pakistan. Dzięki wysiłkom Rotary i jej partnerów prawie 19 milionów ludzi, którzy w innym przypadku zostaliby sparaliżowani, spaceruje, a ponad 1,5 miliona ludzi żyje. Infrastruktura, którą pomogliśmy zbudować w celu zakończenia polio, jest również wykorzystywana do leczenia i zapobiegania innym chorobom (w tym COVID-19) oraz wywiera trwały wpływ na inne obszary zdrowia publicznego.

Wyzwania
Rotary i nasi partnerzy poczynili ogromne postępy w walce z polio, ale wyeliminowanie wszystkich przypadków będzie wymagało jeszcze większego postępu i wytrwałości. Afganistan i Pakistan stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami, takimi jak: brak bezpieczeństwa politycznego, przemieszczające się populacje, trudny teren, a w niektórych przypadkach odmowa szczepień i dezinformacja. Mając wystarczające zasoby, zaangażowanie rządów poszczególnych krajów i innowacje poprawiające dostęp do odległych obszarów, jesteśmy optymistami, że możemy wyeliminować wirus.

Dążymy do sukcesu
Rotary zobowiązało się do zbierania 50 milionów dolarów rocznie na zwalczanie polio. Fundacja Billa i Melindy Gatesów zobowiązała się dołożyć dwa razy więcej, tym samym mamy 150 milionów dolarów rocznie na walkę z chorobą. Fundusze te zapewniają bardzo potrzebne wsparcie operacyjne, pracowników medycznych, sprzęt laboratoryjny i materiały edukacyjne. Rządy, korporacje i prywatni darczyńcy odgrywają kluczową rolę w finansowaniu tego programu.

Rotary w akcji
Ponad milion członków Rotary poświęciło swój czas i pieniądze na zwalczanie polio, a każdego roku setki członków pracują z pracownikami służby zdrowia, aby zaszczepić dzieci w krajach dotkniętych polio. Członkowie Rotary współpracują z UNICEF i innymi partnerami w celu przygotowania i dystrybucji materiałów informacyjnych dla ludzi z obszarów odizolowanych przez konflikt, położenie geograficzne lub ubóstwo. Mobilizują się również w celu rekrutacji innych wolontariuszy, pomagają w transporcie szczepionki i zapewniają dodatkowe wsparcie logistyczne.

Wspierają nas gwiazdy
Rotary ma coraz większą listę osób publicznych i celebrytów, którzy wspierają naszą walkę z polio, w tym Billa Gatesa, współprzewodniczącego Fundacji Billa i Melindy Gatesów; aktorki Kristen Bell i Archie Panjabi; aktora i supergwiazdę zapasów Johna Cena; supermodelkę Isabeli Fontana; Laureata Pokojowej Nagrody Nobla arcybiskupa emerytowanego Desmonda Tutu; gwiazdę filmów akcji Jackie Chana; aktora Donalda Sutherlanda; wielkiego boksera Manny’ego Pacquiao; gwiazdę pop Psy; legendę golfa Jacka Nicklausa; biolożkę Jane Goodall; wyśmienitego skrzypka Itzhaka Perlmana; zdobywców nagród Grammy A.R. Rahmana, Angélique Kidjo i Ziggy Marleya; i orędowniczka pokoju królową Jordanii Noor. Ci ambasadorowie pomagają Rotary edukować opinię publiczną o chorobie i w walce o wyeliminowanie polio na dobre.